Крани Маєвського

Інструкція з вибору повітроспускного клапана (крана Маєвського)

Вибір повітроспускного клапана (повітроспускника, крана Маєвського) дуже важливий для правильного функціонування та безпеки системи опалення. Українські нормативи вимагають установки повітроспускного клапана на кожному радіаторі. У воді системи опалення присутнє повітря, і можуть утворюватися повітряні бульбашки, які перешкоджають циркуляції гарячої води. Іноді наслідком цього є холодний радіатор опалення.

Пропоновані нами крани Маєвського відкриваються не за допомогою ручки, а за допомогою пластмасового ключа або викрутки, щоб запобігти наслідкам можливих дитячих пустощів. Найбільш простим варіантом повітроспускного клапана є ручний повітроспускник (мал. 2). Він має корпус із високоякісної італійської латуні і пластмасову головку. Встановлюється на радіаторний перехідник 1/2” або 3/4”.

Мал. 1. Повітроспускник/запобіжний клапан
Мал. 1. Повітроспускник/запобіжний клапан

Більш складним варіантом є латунний автоматичний повітроспускний клапан (мал. 3). Він гарно виглядає, бо його зовнішня частина нікельована. Встановлюється прямо на радіатор без необхідності використання перехідника і має різьбу 1”. Цей повітроспускник підходить для установки тільки на автономні системи опалення. Ми не радимо встановлювати його в старих централізованих системах опалення з чавунними радіаторами. Крім того, вода, що використовується в централізованих системах опалення, дуже брудна. Бруд буде заважати функціонуванню повітроспускного клапана і з частотою приблизно раз на два місяці його доведеться знімати для очищення.

Мал. 2. Ручний повітроспускник 1/2?.
Мал. 2. Ручний повітроспускник 1/2?

Важливо нагадати, що алюмінієвий радіатор не можна тримати закритим за допомогою радіаторних або кульових кранів в літній період, бо за цей час усередині може утворитися окис алюмінію, через що підніметься тиск, який може розірвати радіатор.

Потрібно враховувати, що задекларований виробниками робочий тиск не завжди відповідає реальному робочому тиску, який можуть витримувати радіатори, а відноситься скоріше до максимального тиску, який радіатори можуть витримувати протягом обмеженого часу.

Мал. 3. Латунний автоматичний повітроспускний клапан, 1?, нікельований
Мал. 3. Латунний автоматичний повітроспускний клапан, 1?, нікельований

Крім того, деякі виробники алюмінієвих радіаторів не можуть гарантувати однакову товщину стінок по всій площі секції. Звісно, що в тому місці, де товщина менша, ризик розриву більше. Алюмінієвий радіатор не прослужить довго за наявності високого рівня pH у воді (наприклад, Полтава) або за наявності мідних патрубків в контурі опалення котла, бо при цьому з часом корозія роз’їдає метал. Також за наявності високого рівня pH у воді або мідних патрубків у контурі опалення ризик розриву алюмінієвого радіатора опалення від гідроудару значно зростає через те, що ділянки радіатора, які піддалися корозії, стають тоншими. Сталеві панельні радіатори теж можуть мати великі проблеми, пов’язані з корозією. Сталеві пластини виготовляються методом холодного штампування і не оцинковуються, а під час експлуатації радіаторів взаємодіють з повітрям, що міститься в контурі опалення, і це призводить до корозії. Правильна експлуатація системи опалення зі сталевими панельними радіаторами припускає установку деаератора, який видаляє повітря з контуру опалення, але цей захід не завжди захищає сталеві панельні радіатори від корозії.